IR IZDOTI METODISKIE IETEIKUMI SPORTA PSIHOLOGA DARBAM LATVIEŠU UN ANGĻU VALODĀ!
Latvijas Sporta psiholoģijas asociācija sagatavojusi un izdevusi metodiskos ieteikumus sporta psihologa darbam latviešu un angļu valodā. Metodisko ieteikumu sagatavošanā piedalījušās sertificētas psiholoģes: LSPA profesore, Mg. psych., Dr. paed., Žermēna Vazne; Dr.med.,Mg. psych., Dace Eikena; Dr. psych., Irina Simoņenkova, Mg. paed., Mg. psych., Gundega Ulme.
Grāmatas tekstu angliski tulkojusi Agnese Iskrova.
Metodiskajos ieteikumos sporta psihologa darbam, apkopoti būtiskākie psiholoģiskā darba aspekti, strādājot sporta vidē. Viena no izdevuma recenzentēm, Psihologu sertifikācijas padomes priekšsēdētāja, 2021. gada balvas “Gada psihologs 2021” laureāte, Mg. psych. Rita Niedre: “Metodiskajā materiālā detalizēti un vispusīgi izklāstīta psihologa profesionālā darbība sporta vidē. Tas ir noderīgs gan psihologiem, kuri profesionālo darbību veic sporta vidē, gan psihologiem, kuri tikai plāno savas profesionālās darba gaitas saistīt ar sporta vidi. Izdevumā minēti ikdienas prakses piemēri, kuri komentēti atbilstoši psihologa darba tiesiskajiem un ētiskajiem regulējumiem.”
Izdevumā nodaļās analizēts sporta psihologa profesionālās darbības pamatojums un sniegts ieskats sportista psiholoģiskajā novērtējumā. Apkopotas arī sporta psihologa pienākumu veikšanai nepieciešamās kompetences un prasmes. Aprakstīta psiholoģiskā darba specifika, strādājot ar dažāda līmeņa un sagatavotības sportistiem, sākot no augstu sasniegumu sporta līdz darbam bērnu un jauniešu sportā, kā arī sporta iestādēs. Akcentēta arī psihologa darba specifika sporta klubā vai sporta komandā. Profesionālās ētikas jautājumi papildināti ar piemēriem – ētiskām dilemmām, ar kurām var sastapties psihologi darbā sporta vidē. Nobeigumā aprakstīta psihologa profesionālās kompetences pilnveide sporta jomā un sniegts būtiskāko jēdzienu skaidrojums. Darbam pievienots svarīgākās literatūras avotu saraksts un pielikums ar Antidopinga noteikumu pārkāpumu pantiem.
Ar grāmatu papīra formātā var iepazīties LR lielākajās bibliotēkās.
Grāmatas PDF formāts skatāms: Latvijas Sporta psiholoģijas asociācijas mājas lapā www.sportapsihologija.lv, kā arī Izglītības kvalitātes valsts dienesta mājas lapā.
Seminārs “Vecāku loma jauno sportistu attīstībā un sasniegumos”
28.04.2022. Dienvidkurzemes sporta skolas audzēkņu vecākiem tika novadīts seminārs „Vecāku loma jauno sportistu attīstībā un sasniegumos.” Semināru vadīja sertificēta psiholoģe, sporta psiholoģe Lāsma Lapiņa. Pirms šī semināra tika veikts sagatavošanās process, kurš caur vecāku anketēšanu, ļāva noskaidrot, tieši vecāku aktuālākās grūtības jauno sportistu audzināšanā. Šajā seminārā pirmo reizi tika aplūkoti un analizēti tieši sportistu vecāku iekšējie procesi, viņu uzvedība dažādās situācijās. Kā vecāku uzvedība – uzstādījumi, gaidas, audzināšanas stils ģimenē, attieksme, viņu jūtas un emocijas ietekmē jaunos sportistus un viņu sasniegumus.
11.06.2022. Rīgā, Latvijas Sporta deju federācija organizēja semināru par sporta psiholoģijas jautājumiem. Semināru vadīja sertificētas psiholoģes, sporta piholoģes Lāsma Lapiņa un Irina Simoņenkova un tas notika gan klātienē, gan tiešsaistē.Seminārā tika aplūkoti jautājumi par sporta psiholoģijas attīstību un atbalsta iespējām sporta jomas profesionāļiem Latvijā, sportistu pāru sadarbību, tās veidiem, sportistu motivāciju, pārliecības veidošanu, stressa un trauksmes galvenajiem cēloņiem sportā un to pārvarēšanas metodēm. Semināra noslēgumā LSDF tika uzdāvināts metodiskais materiāls „Metodiskie ieteikumi sporta psihologa darbam”, kas nākotnē ļaus treneriem un organizatoriem labāk izprast sporta psihologu darba profesionālos aspektus un sportā iesaistīto speciālistu savstarpējās sadarbības specifiku.
APSVEICAM UN LEPOJAMIES!
Apsveicam Irinu SIMOŅENKOVU ar balvas “GADA PSIHOLOGS - 2020” nominācijas saņemšanu!
Tiesībsarga biroja rīkotajā konferencē arī par Sporta psiholoģiju
Žermēna Vazne piedalījās Tiesībsarga biroja rīkotajā konferencē, kurā uzstājās ar tēmu ”Bērnu un jauniešu sporta psiholoģija”, kur svarīgākie psiholoģiskie jautājumi tika skatīti vecumposmu kontekstā. Sk.tiesibsarga_ikgadejā_konference
Praktiskais seminārs sporta psiholoģijā „Motivācija treniņiem un sasniegumiem sportā”
Žermēna Vazne, LSPA profesore un sertificēts psihologs 20.08.2020., sporta speciālistiem, sportistiem un fizioterapeitiem vadīja semināru „Motivācija treniņiem un sasniegumiem sportā” sk. www.uzkursiem.lv
Semināra laikā tika pārrunāti šādi jautājumi: Kāpēc zināšanas sporta psiholoģijā ir jāņem vērā, trenējot un audzinot bērnus un jauniešus sporta vidē? Kas jāņem vērā, lai veicinātu audzēkņu motivāciju nodarboties ilgtermiņā? Uzvarētāju psiholoģija sportā. Uzvarētāju psiholoģiskās prasmes sportā. Kā pie to pilnveides strādāt treneriem?
Praktiskais seminārs par sporta psiholoģiju
2020.gada 28. augustā Liepājas rajona Sporta skolā sporta psiholoģe Lāsma Lapiņa vadīja praktisko semināru treneriem, kura laikā tika pārrunāti jautājumi un sniegtas atbildes uz jautājumiem, kas aktuāli tobrīd sporta psiholoģijas praksē Latvijā. Iekšējās grūtības un šķēršļi ceļā uz līderību. Pazīmes sportistu uzvedībā, kas jāatpazīst trenerim un metodes, kas palīdz sportistiem kļūt psiholoģiski spēcīgākiem. Darbs ar komandām, jaunajiem sportistiem un viņi vecākiem.